Cevapsız iletiler | Aktif konular Sistem saati: Cmt 25 Haz, 2016 11:47Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 
Dünyada Tarım 
Yazar Mesaj
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Pzr 01 Kas, 2009 09:04
İleti: 1505
Yaş: 30

Konum: Adalet düşlüğü
Yaşadığınız il: 38 Kayseri
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek

Sponsor Reklam AlanI

Sponsor Reklam AlanI

___________________________________________________
Dünya'da Ekolojik Tarım

Ekolojik tarım Dünya çapında hızlı bir şekilde gelişmektedir ve şu anda 120'den fazla ülkede bu tarım sistemi uygulanmaktadır. Tarımsal arazilerdeki payı pek çok ülkede gittikçe artmaktadır.
Dünya çapında yapılan araştırmalara göre yaklaşık 31 milyon hektar alan ekolojik olarak yönetilmektedir. Okyanusya Dünyada'ki ekolojik tarım yapılan arazilerin %39'luk payına sahiptir ve ardından Avrupa (%23) ve Latin Amerika (%19) gelmektedir.
En yüksek ekolojik tarım arazisine sahip ülkeler sırasıyla Avustralya (11.8 milyon ha) Arjantin (3.1 milyon ha) Çin (2.3 milyon ha) ve ABD (1.6 milyon ha)'dir. Konvansiyonel üretim alanlarına kıyasla en yüksek ekolojik üretim alanı oranı Avrupa'dadır.
2005 yılında Uluslararası Ticaret Merkezi ve Organik Servislerinin gerçekleştirdiği araştırmaya göre yaklaşık 62 milyon hektarlık alanda ekolojik doğal toplama yapılmaktadır. Dolayısıyla dünya çapındaki 31 milyon hektarlık ekolojik tarımsal araziye 62 milyon hektarlık ekolojik doğal toplama alanları da eklenmiş olur.
2002 yılında 23 milyar dolarlık ekolojik gıda ve içecek pazarı 2005 yılına kadarki sürede %43 artış göstermiş ve 33 milyar dolara ulaşmıştır. 2006 yılında toplam ekolojik ürün pazar payının 40 milyar dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Avrupa
1990'ların başından itibaren hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde ekolojik tarım hızlı bir gelişme göstermiştir. 2005 yılı verilerine göre 6.9 milyon hektar'dan fazla alanda ekolojik tarım yapılmaktadır ve toplam tarımsal arazideki oranı %3.92'ye ulaşmıştır. Ülkeler bazında bakıldığında Avusturya'nın toplam tarımsal arazisinin yaklaşık %14'ü Finlandiya İtalya ve İsveç'in %7'si ekolojik olarak yönetilmektedir. En fazla üretim alanı İtalya'dadır.
2005 yılında Avrupa ekolojik pazarının %15 oranında arttığı tahmin edilmektedir. En yüksek artış Çek Cumhuriyeti (%33) İngiltere (%29) ve İspanya'da (%20) görülmüştür.
Avrupa'daki en büyük Pazar payına sahip Almanya'da özellikle ekolojik süt ve süt ürünleri ile sebze ve meyve pazarında artış görülmüştür. İtalya'da yaklaşık 20 milyon kişi ekolojik ürün satın almaktadır. Okullarda ekolojik ürün içeren menülerin sunulmasında ve ekolojik ürünler pişiren restoranların sayısında artış söz konusudur. İngiltere iç pazarının %66'sını kendisi karşılarken özellikle ekolojik tahıllar açısından üretimi yetersizdir. Danimarka Avrupa'nın en büyük ekolojik süt ve et tedarikçisidir. Meyve sebze tahıl çay kahve ve tropikal meyve gibi ürünleri önemli miktarda ithal etmektedir.


Asya
Asya'da toplam 2.9 milyon hektar alanda ekolojik üretim yapılmaktadır. Ekolojik tarım sektöründeki yıllık artış %30-40 arasındadır. Endonezya Vietnam ve Filipinler gibi ülkelerin sertifikalı ürünlerinin yaklaşık %90'ı özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika'ya ihraç edilmektedir.
Özellikle Çin iç piyasasındaki gelişmeler dikkat çekici boyutlardadır. Bu ülkedeki ekolojik üretim artarken işlenmiş ürünler ithal edilmektedir.
400 milyon dolarlık ekolojik ürün pazarına sahip olan Japonya Asya'daki en büyük pazar olup meyve sebze pirinç ve yeşil çayı kendileri üretirken diğer ürünleri ithal etmektedir.Latin Amerika
Toplam 58 milyon hektar arazide ekolojik tarım yapılmaktadır. Uruguay Meksika ve Arjantin en fazla ekolojik alana sahip ülkelerdir. Ekolojik ürünlerin büyük bir bölümü ihraç edilirken en büyük dış pazar Avrupa ve ABD'dir.
Meksika dünyanın en büyük ekolojik kahve üreticisidir. Paraguay Brezilya Ekvator ve Arjantin ekolojik şeker üretimi açısından önemli ülkelerdir. Dominik Cumhuriyetinde muz üretiminin %70'i ekolojiktir. Arjantin bölgedeki en büyük et ihracatçısıdır. Ayrıca bu ülke ekolojik et açısından güçlü bir iç pazara sahiptir.

Kuzey Amerika
Kuzey Amerika'da 2.2 milyon hektar alanda ekolojik tarım yapılmaktadır. Diğer kıtalarla kıyaslandığında ekolojik arazi miktarındaki artış en fazla bu kıtadadır. 2005 yılında 14.9 milyar dolarlık ekolojik pazar payına sahip Kuzey Amerika'da kişisel bakım ürünleri besin destekleri tekstil ürünleri ev temizlik ürünleri gibi gıda dışı ekolojik ürünlerin bu pazardaki payı ABD için 744 milyon dolar olarak belirlenmiştir. ABD'de yapılan bir araştırmada tüketicilerin %56'sının ekolojik ürünleri kullandığı tespit edilmiştir.
Kanada'da tarım sektöründe en büyük gelişme ekolojik gıda alanındadır. Ekolojik gıda ürünlerinin %90'ını ithal ederken kendi üretiminin %90'ınını ihraç etmektedir.

Avustralya / Okyanusya
Toplam 11.8 milyon hektarın üzerinde alanda ekolojik tarım yapılmaktadır. Tahıllar meyve ve sebzeler şarap süt ürünleri ve et Avustralya'da üretilen başlıca ekolojik ürünlerdir. Yeni Zelanda'nın başlıca ekolojik ürünleri kivi elma taze ve işlenmiş sebzeler bağcılık ve su ürünleridir.
2000'lerin başında Avustralya ekolojik sektöründe en önemli ihracat pazarı Avrupa idi ve ekolojik ürünlerinin %702'ini Avrupa'ya ihraç ediyorlardı. Japonya ABD Singapur ve Hong Kong yeni ihracat pazarı olarak önem kazanmaya başlamıştır. Özellikle et ihracatında ABD önemli pazar olmaya başlamıştır.
Bu kıtada pamuk ve kişisel bakım ürünleri gibi gıda dışı ekolojik ürünlerin ithalatı artmaktadır.

Afrika
Afrika'da yaklaşık 900 bin hektar alanda ekolojik tarım yapılmaktadır. Mısır ve Güney Afrika dışındaki ülkelerde ekolojik pazar hala düşük seviyelerde olmasına rağmen sürdürülebilirlik ve gıda güvenliği gibi nedenlerle özellikle sivil kuruluşların (STK'lar) ekolojik tarıma ilgileri güçlenmektedir. Şu anda sadece Tunus'un ekolojik tarımla ilgili kendi yönetmeliği mevcuttur.
Son yıllarda Uganda Tanzanya Etiyopya Kenya ve Zambiya'daki sertifikalı ekolojik üretim önemli artış göstermiştir. Kenya'da meyve sebze ve kahve üretilirken Uganda'da taze ve kuru meyve pamuk susam ve kahve üretimi yapılmaktadır. Ekolojik ürünler büyük ihracat firmaları tarafından pazarlanmakta ve özellikle Avrupa en büyük alıcılarıdır.

E.T.O

Dünyada Tarım Sektörüne Genel Bakış

Tarım, insanlığın toplu hayata geçişinde büyük bir rol üstlendi. Taş Devri süresince bulunan avcı-toplayıcı toplulukların, yerini tarımla uğraşan halklara bırakması, toplumları ve devletleri ortaya çıkardı. Sanayi devrimine kadar tarım, insanlığın büyük çoğunluğunun temel geçim kaynağı oldu. Ancak günümüzde de tarımda gözle görülür gelişmeler ve teknolojinin getirdiği etkiler bulunuyor. Özellikle 20’inci yüzyıl boyunca tarımda önemli değişiklikler yaşandı. İlk yapay gübreler elde edildi. Tarımda işgücünü düşüren makineleşme sayesinde işçi sayısında azalmalar gözlendi. Üretimin artmasına karşılık işsizlik arttı.

Bunlara karşılık, günümüzde en çok yetiştirilen tarım ürünleri arasında pirinç, mısır ve buğday yer alıyor. Ayrıca dünyadaki çoğu hükümet de aynı doğrultuda kaliteli gıda için tarıma yatırım yapıyor. Tarıma yapılan yatırımlardan en büyük payı, buğday, mısır, pirinç, soya ve süt alıyor. Ancak buna karşılık, gelişmiş ülkelerde yapılan yatırımların büyük çoğunluğu etkisiz ve çevre düşmanı olabiliyor. Özellikle tarımdaki makineleşme ve yapay gübre kullanımı, çevreye büyük zararlar veriyor, su kirliliği başta olmak üzere önemli sorunlara yol açıyor. Yine 21’inci yüzyılda çevre sorunlarının ve küresel ısınma başta olmak üzere anormal doğa olaylarının gündeme gelmesiyle birlikte, tarımda makineleşme ve yapay gübre kullanımı düşürüldü.

Tarımdaki çevre zararlarına alternatif olarak geliştirilen ve ilk defa 20’inci yüzyıl başlarında Sir Albert Howard tarafından tartışılan organik tarım ise tüm bunlara karşı temiz ve sağlıklıdır. Organik tarım, günümüzde dünya çapında ilgi görse de pahalı olması nedeniyle sadece üst sınıf kişilerce elde edilebiliyor. Yine bu tür tarımın dünyadaki en büyük destekçisi Bu birlik tarafından, 1991’de organik tarım adıyla literatüre eklenen uygulama, 2005’te “CAP” adlı kuruluşun kurulmasıyla birlikte hız kazandı. Organik gıdanın savaştığı baş yöntemler arasında hormonlu gıda üretimi yer alıyor.

Son dönemde dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmalar sürecinde tahıl ürünleri başta olmak üzere birçok tarım ürününde fiyat katlanmaları gözlendi. Gelecekte, fiyatların çok daha katlanması nedeniyle, Afrika ve birçok 3’üncü dünya ülkesinde gıda savaşlarının baş göstermesi bekleniyor. BM’ye göre, 2025 yılına gelindiğinde Afrika yalnızca nüfusunun yüzde 25’ini besleyebilecek.Dünyada Tarımın Tarihi

Tarihte uzun yıllar boyunca, geniş tarımsal üretimin önünde büyük engeller oldu… Bunlardan ilki tarımsal bitkiler için sağlanması zorunlu olan besinlerdi. İnsanlar bunun önüne geçmek için hayvan dışkılarını gübre olarak kullandılar; topraklarını nadasa bırakıp her yıl farklı bir bitki ektiler. 18’inci yüzyılda İngiltere başta olmak üzere Batı dünyasında büyük bir devrim yaşandı. Şalgam ve üçgül ekiminin başlamasıyla toprakların nadasa bırakılma zorunluluğu ortadan kalktı. Şalgam; hayvansal üretimde hayvanların kış yiyeceği olarak önemli bir yer tuttu. Şalgam sayesinde hem hayvansal üretim arttı; hem de daha çok hayvan beslenebildi. Yine hayvanların sayısında görülen artışla beraber hayvansal gübrelerde ivmeli bir artış gözlendi.

Bir başka önemli gelişme de, Norfolk’ta yaşayan İngiliz çiftçiler Vikont Charles Townshend ve Thomas William Coke’un geliştirmiş olduğu “dörtlü ekim nöbeti” sistemiydi. Bu yöntemle ardışık olarak buğday, şalgam, arpa ve üçgül dikiliyordu ve nadasa gerek kalmıyordu. Yine bu dönemde kaliteli hayvanlar, diğer türlerin arasından seçilebildi. Townshend ve Coke, bu sayede verimli türler elde etti ve sonrasında Norfolk’un verimsiz kumlu toprağına kil ve tebeşir ekleyerek verimi arttırdı. Buna karşılık Avrupa’da bu süreç daha yavaş işledi. Fransız ve Alman çiftçiler uzun süre tüm dünyada olduğu gibi geleneksel ekim-biçimden vazgeçmedi.

Tüm bunları başka gelişmeler izledi. İlk defa dökme demir, sabanlarda silindirlerde ve tırmıklarda kullanıldı. Farklı toprak ve gübre türlerinin tarımdaki verimi arttırdığı anlaşıldı. 1840’ta Alman kimyacı Justus von Liebig, potasyum, fosfor ve azotun bitkilerin gelişiminde önemli bir yer tuttuğunu tespit etti. Yine İngiltere’de John Lawes ve Henry Gilbert, fosfat bakımından zengin kayaları sülfürik asit ile tepkimeye sokarak yapay gübre elde etti. Bu, günümüz yapay gübre kullanımının başlangıcıdır. Yine 1843’te kil akaçlama boruları bulundu ve sonraki yıllar boyunca büyük tarlalar ucuz ve basit yöntemlerle akaçlandı. Tüm bunlar, tarımda yeni bir dönemi açtı. Artık tüm dünyada ortaklaşa yapılan tarım faaliyetleri, pazarlarda satılmak üzere ekonomik bir gelir olmaya başladı.

Tüm bunları başka gelişmeler izledi. İlk defa dökme demir, sabanlarda silindirlerde ve tırmıklarda kullanıldı. Farklı toprak ve gübre türlerinin tarımdaki verimi arttırdığı anlaşıldı. 1840’ta Alman kimyacı Justus von Liebig, potasyum, fosfor ve azotun bitkilerin gelişiminde önemli bir yer tuttuğunu tespit etti. Yine İngiltere’de John Lawes ve Henry Gilbert, fosfat bakımından zengin kayaları sülfürik asit ile tepkimeye sokarak yapay gübre elde etti. Bu, günümüz yapay gübre kullanımının başlangıcı oldu. Yine 1843’te kil akaçlama boruları bulundu ve sonraki yıllar boyunca büyük tarlalar ucuz ve basit yöntemlerle akaçlandı. Tüm bunlar, tarımda yeni bir dönemi açtı. Artık tüm dünyada ortaklaşa yapılan tarım faaliyetleri, pazarlarda satılmak üzere ekonomik bir gelir olmaya başladı.

Buna karşılık Avrupa’nın bazı ülkelerinde gidişat daha farklı biçimlendi. Özellikle Fransa’da soylular, kendi toprakları yerine saray çevresinde yaşamaya başlayınca, zamanla topraklar köylülerin tekeline geçti. 1789’a gelindiğinde, Fransa topraklarının yüzde 40’ı köylülerin elindeydi. Tarımdaki bu gelişmeler, toplumsal yaşamı da kökten değiştirmeye başladı. Özellikle Avrupa’daki kırsal sistem değişti.


Dünyada Organik Tarımın Gelişimi

Organik tarım, Avrupa’da 1910’larda uygulanmaya başlandı. Kontrollü üretim ise 1930’lu yıllarda yaygınlaştı. Zaman içerisinde küçük çapta da olsa artan oranda bir gelişme gösterdi ve 1970’li yıllarda ticari anlamda önem arz etmeye başladı. Bu hareket, 1972’de Almanya’da Uluslararası Ekolojik Tarım Hareketleri Federasyonu’nun (IFAOM) kurulmasıyla daha düzenli bir hale geldi. IFAOM, tüm dünyadaki organik tarım hareketlerini bir çatı altında toplamayı, hareketin gelişimini sağlıklı bir şekilde yönlendirmeyi, gerekli standart ve yönetmelikleri hazırlamayı, tüm gelişmeleri üyelerine ve çiftçilere aktarmayı amaçlıyor.

Ekolojik tarım uygulanan alanlar Avrupa ülkelerindeki tarım alanlarının yüzde 2-3’ü dolayında. Bu noktada tarımsal hareketler üzerinde kuvvetli bir etkiye sahip olan kimyasal endüstrinin etkisi büyük. Tüm bunlara karşın, ekolojik tarım faaliyetleri her yıl yaklaşık yüzde 20-30’luk büyüme hızı gösteriyor. 1986’da 120.000 hektar olan üretim alanı, 1977’de 1,8 milyon hektara ulaştı. Aynı dönemde işletmelerin sayısı da 7.000’den 73.000’e yükseldi. Bazı tahminlere göre önümüzdeki 10 yıl içinde dünya ticaret hacminin 11 milyardan 100 milyar dolara yükseleceği kabul ediliyor. Özellikle AB ülkelerinde bu konunun önemi anlaşıldı ve hükümetler düzeyinde ve üniversitelerde büyük gelişmeler görülüyor.

_________________
Adalet Topaldır Ama Kör Değildir .~.~


Cmt 05 Arl, 2009 21:00
Profile bak
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz   [ 1 ileti ] 

İlgili Konular
 Konu   Yazar   Cevap   Gösterim   Son ileti 
Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Köylerde mecburi tarım dersi

AkrepKral

9

1837

Pzr 20 Haz, 2010 22:44

intuition Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. böyle hanimlarda yasamis dünyada....

akrepberat

0

832

Cmt 25 Nis, 2009 14:21

akrepberat Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Tanrısever: 'Hür Adam' dünyada ilk 50'ye girer

AkrepKral

0

949

Cmt 08 Oca, 2011 14:25

AkrepKral Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. 2009 yılında dünyada ne gibi gelişmeler yaşanır?

[ Sayfaya gitSayfaya git: 1, 2 ]

gece_akrebi

21

3906

Pzr 01 Şub, 2009 22:40

Asrın_Yakışıklısı Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Eğer dünyada sadece 100 kişi yaşasaydı ne olurdu?

AkrepKral

0

298

Per 03 Ekm, 2013 23:46

AkrepKral Son iletiyi göster

 


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  


Guvenli Arama Acik


 


| | | | | |
web siteleri
Review www.akreportal.net on alexa.com

İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan Akreportal.net Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Akreportal.net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler İletişim sayfamız aracılığı ile veya adresinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 2 (iki) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
phpBB3 Türkçe: phpBB Türkiye
phpBB SEO